For nogle år siden var min søster på kursus, hvor hun lærte at lave trolde. Da jeg så disse, blev jeg nødt til at lære det og siden er det blevet til adskillige. Troldene er lavet på et skelet af ståltråd, hvorpå der er syet en krop af pladevat. Hoved, hænder og fødder er lavet af træmodellermasse. Træmodellermasse er noget pulver, der blandes med vand, hvorefter det kan modelleres som ler/papmache. Derefter males det med akrylfarver og akvarel, hvorefter det lakeres med en mat lak. Håret laves af diverse pelsrester. Tøjet er for det meste lavet af ruskindsrester eller af gamle brugte skinjakker. Skindet skal helst være meget tyndt.

🤩klik på billederne, se dem i stor størrelse og se samtidig teksten

Kommentarer

18.11.2012 16:45

Susanne Nielsen

AvForm sælger det vist ikke mere. Måske ved Manny Olesen (underviser i at lave trolde) hvor man kan få det. Mannys tlf: 971820
mvh Susanne

18.11.2012 16:46

Susanne

Lige en rettelse 97182097

Susanne

30.08.2012 21:41

Tina pajkes

hej hej
Hvor er de skønne dine trolde, men hvor køber du dit træmodellermass?

30.08.2012 23:47

Susanne

Hej Tina
Jeg har normalt købt det hos AVForm. Men jeg tror ikke, at man kan få det hos dem længere. Måske kan Astrid Bernth på Dukkemagergården hjælpe.