The Pilgrim 1991. Forældre er Graham Thomas og Yellow Button. Der igen er et barn af Wife of Bath og Poulsen rosen, den gule klatre/busk rose Chinatown. Blomsten er i midten gul til lysgul, mod randen går den over i mod det hvide. Duften er god og stærk. Den er meget flittigblomstrende, og får mange flor inden frosten. Væksten er kraftig, planten er særdeles sund.
Det er en fantastisk rose, selvom de nikker.
Vi har haft mange i krukker, de fleste er gået til de seneste vintre. 4 stk. på friland frøs tilbage
kathrine hamann
Pilgrim er meget smuk.Jeg har plantet en i en krukke i år, og den er vokset helt gevaldigt, så jeg ville blive glad for at få at vide, hvor høj den blir? - tak
Kjeld Mathiasen
Hej Kathrine.
Pilgrim kan under gode klimatiske forhold dyrkes som en klatrerose, og blive 3-4 meter høj. Det vil den næppe blive i en krukke i Danmark.